środa, 22 lutego 2017

Gospodarka

W 2012 roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego miast zleciło wykonanie „Raportu o rozwoju społecznym Polska 2012”. Wśród wszystkich miast województwa łódzkiego. Skierniewice zajęły 1 miejsce pod względem dobrobytu mieszkańców. Według wskaźnika „Edukacja” miasto zajęło 20 miejsce w kraju, wyprzedzają je tylko miasta wojewódzkie.
30 listopada 2012 roku w Skierniewicach zarejestrowanych było 5086 podmiotów gospodarczych (z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących gospodarstwa rolne). Pod koniec października 2012 roku w mieście zarejestrowanych było 2100 bezrobotnych.
Wskaźnik LHDI dla Skierniewic wynosi 54,89 (maks. 100) w tym wskaźnik zdrowia – 43,04, wskaźnik edukacji określono na poziomie 73,28, a zamożności 52,42.
Skierniewice pełnią rolę regionalnego ośrodka handlowego. W mieście znajdują się liczne supermarkety oraz dyskonty. W centrum miasta znajduje się Galeria Handlowa DEKADA.


Topografia

Najstarszą częścią miasta jest Centrum. Znajdują się tam kamienice z przełomu XIX i XX wieku oraz inne budynki z tego okresu. Dookoła rozciągają się nowsze osiedla, budowane głównie w latach PRL-u, na północy jedna z największych dzielnic mieszkaniowych – Widok powstałe w latach 70. i 80. XX wieku. Najdalej wysunięta dzielnica mieszkaniowa Skierniewic znajduje się na północny wschód od centrum – ok. 5 km. Najnowsze osiedla tego stulecia powstają głównie w południowym centrum Skierniewic.
Przemysł skupia się głównie w północno-wschodniej (Rawka, Widok) części miasta.
Obecnie w budowie jest wiele nowoczesnych bloków , a w tym budowa nowoczesnego osiedla "EKO" przy ulicy Sobieskiego 16.

Osiedle "Widok"