Warto spojrzeć

Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw

W każdym mieście organizowane są festyny oraz różnego rodzaju imprezy. Tak jest także w Skierniewicach, których jednym z najgłośniejszych świąt jest Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw, nazywane przez skierniewiczan żartobliwie "Świętem Krzaka". Co roku w jeden z weekendów września możemy łapać ostatnie promienie letniego słońca przechadzając się przez stragany pełne różnokolorowych owoców i warzyw. 





Wizytówką Skierniewic są jabłka, co za tym idzie na każdym kroku możemy skosztować różnorodnych odmian tego właśnie owocu. Z tego powodu jest także organizowany konkurs na najlepszą szarlotkę. Na głównym rynku miasta można skosztować szarlotki nazywaną "skierlotką" oraz zupy jabłkowej "jabłonnika".




Ulicami miasta przechadza się także barwna parada, reprezentowana przez uczniów szkół, miejscowych klubów oraz pobliskich gmin. Każda z platform posiada swój owoc lub warzywo, które musi zaprezentować w jak najciekawszy sposób. Podczas święta odbywają się także wybory Miss, w których biorą udział najpiękniejsze skierniewiczanki by konkurować o tytuł "Kwiata Skierniewic".

fot. Tygodnik ITS

Przez cały dzień organizowane są występy, kabarety oraz koncerty. Pod koniec występuje gwiazda wieczoru, której koncert uwieńczony jest wybuchem fajerwerków. 


Jest to niesamowite wydarzenie, które zdecydowanie posiada swój własny niepowtarzalny klimat. Miałam przyjemność brać w nim udział w poprzednim roku oraz jestem pewna, że zawitam do Skierniewic także na tegoroczne Święto Krzaka.


Rock May Festival

Jest to festiwal organizowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, odbywający się corocznie począwszy od 2002. W latach 2002-2013 festiwal organizowany był przez Młodzieżowe Centrum Kultury w Skierniewicach. Ma charakter koncertowo-konkursowy. W majowy weekend każdego roku zespoły z całej Polski i zagranicy zjeżdżają się do Skierniewic.  (strona festiwalu)


Impreza ma za zadanie promować muzykę rockową, a powołane jury wybiera najlepszy zespół. W poprzednich latach konkurs wygrały: Straight Jack Cat, Jolokia, Complain, Deleted, a w 2014 Social Pretender - zespół ze Szwecji. Na zakończenie prezentuje się gwiazda festiwalu, w ubiegłych latach były to zespoły: ACID DRINKERS, LIPALI, ARMIA, CHYLIŃSKA, CREE, KSU, TSA, COMA, RAY WILSON & STILTSKIN, HUNTER, HEY, LUXTORPEDA, MYSLOVITZ a w roku 2015 T.LOVE. 

W tym roku event odbywa się 20 maja, a główną gwiazdą jest Fisz Emade Tworzywo.

NaszeMiasto.pl


Rynek z Ratuszem  

Rynek im. arcybiskupa Jana Odrowąża ze Sprowy, założyciela miasta, ukształtowany po 1457 r. przez prawie 500 lat stanowił plac targowy. W zachodniej stronie rynku znajduje się neorenesansowy ratusz  z 1846 r. wybudowany wg projektu H. Marconiego. Obecnie mieści się tu urząd miasta. Po pierwszym drewnianym ratuszu z XVIII w. pozostał ślad w środkowej części rynku w postaci fontanny wybudowanej w 2007 r. na jego obrysie.




Park arcybiskupów gnieźnieńskich

Pałac prymasowski wzniesiono w latach 1609-1619 w stylu renesansowym. W XVIII w. został rozbudowany w stylu klasycystycznym wg projektu E. Schroegera. Wokół powstały budynki gospodarcze, park i oranżeria, dając początek istniejącej do dziś osadzie pałacowej.
Po tym jak w 2 poł. XVII w. Szwedzi spalili zamek łowicki, prymasi przenieśli się do Skierniewic. Pod nieobecność króla i w czasie bezkrólewia tutaj sprawowali najwyższą władzę w kraju. W pałacu odbywały się zjazdy biskupów, magnatów i szlachty, zapadały ważne dla kraju decyzje.  Ostatnim arcybiskupem, rezydującym w pałacu, był Ignacy Krasicki, poeta i wybitny pisarz doby oświecenia. Od 1795 r. mieszkał i tworzył w Skierniewicach.

W 1820 r. car Aleksander I podarował włości arcybiskupie wraz ze Skierniewicami swojemu bratu, Wielkiemu Księciu Konstantemu. W 1884 r. w pałacu odbył się zjazd tzw. Trzech Czarnych Orłów, czyli władców państw zaborczych - cesarzy: Aleksandra III, Wilhelma I i Franciszka Józefa I. 
(polskaniezwykła.pl)

fot. www.termyuniejow.pl


Pałac Prymasowski

Zespół pałacowo-parkowy wybudowany w latach 1610–1619 roku w Skierniewicach. W XVIII wieku kilkakrotnie był przebudowywany i odnawiany. Ostateczny kształt pałac otrzymał w 1780 roku według projektu Efraima SchroegeraW pałacu rezydowali Arcybiskupi Gnieźnieńscy, Francuski Marszałek Ludwik DawoutKonstanty Pawłowicz Romanow oraz Carowie. Po odzyskaniu niepodległości osada pałacowa została przekazana Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie Pałac Prymasowski należy do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.



Brama Wjazdowa (ul. Sienkiewicza)

Klasycystyczna brama z 1780 r. prowadzi do dawnej rezydencji biskupów. Bramę wybudowano na życzenie prymasa Antoniego Ostrowskiego. Tędy wjeżdżał król Stanisław August Poniatowski, dostojnicy kościelni, a także władcy państw zaborczych podczas zjazdu w 1884 r.

fot. Wikiwand


Parowozownia Skierniewice

Zespół lokomotywowni z oryginalną nastawnią i halą wachlarzową z 1845 r.,  z czasów Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. W Parowozowni, należącej obecnie do Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, zgromadzono kilkadziesiąt pojazdów, w tym unikatowych w skali Europy i świata. Na terenie byłej parowozowni została zorganizowana ekspozycja obejmująca przekrojowo większość elementów dawnej techniki kolejowej, w tym m.in. tabor czyli ponad 100 lokomotyw i wagonów, urządzenia i maszyny zaplecza technicznego, urządzenia zabezpieczenia ruchu itp. Kolekcja, sukcesywnie przygotowywana do ekspozycji, jest cały czas nieodpłatnie udostępniona indywidualnym zwiedzającym (dni otwarte w każdą pierwsza sobotę miesiąca od maja do października) oraz grupom zorganizowanym (po wcześniejszym umówieniu się).

fot. Museo.pl


Fetka

Impreza jest ogólnopolskim forum mającym na celu promocję sztuki kabaretowej. Jest duża szansa dla młodych kabaretów. Umożliwia wymianę doświadczeń oraz promocję twórczości. Dzięki takim przedsięwzięciom sztuka kabaretowa ma szansę na dotarcie do szerszego grona odbiorców. Organizatorzy zadbali o to, aby program podkreśliły wyraziste gwiazdy sceny kabaretowej. Rok temu byli to między innymi; kabaret Hrabi, kabaret Jurki oraz kabaret Dno. W 2017 roku, festiwal został wzniesiony na nowy poziom - zwiększono liczbę dni w jakich się odbywa. By wziąć udział w tym wydarzeniu musimy się spakować nie na 2, lecz 3 dni wspaniałej zabawy, której dostarczą nam Skierniewice 2-4 marca.

fot. Flickr Hive Mind










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz